יום חמישי, 5 באפריל 2012

כיצד אבחר את עורך-הדין הטוב ביותר עבורי?

שיתוף

כיצד אבחר את העורך-דין הטוב ביותר עבורי?

עו"ד ד"ר שי שגב

אתם מעוניינים לקבל ייעוץ או שירות משפטי. שירות כזה ניתן מעורך-דין. אבל יש כל כך הרבה עורכי-דין בשוק. כיצד אבחר את עורך-הדין הטוב ביותר עבורי?

עורך הדין הטוב ביותר עבורי יספק שלושה פרמטרים אלה: מקסימום תוצאות, במינימום זמן ומינימום כסף. עורך הדין הטוב ביותר עבורי יספק את התוצאה הטובה ביותר שאוכל להגיע אליה, באופן אופטימאלי, בהתחשב במגבלות הזמן שיש לי, וכמובן במינימום עלויות.

וביתר פירוט, על-מנת לבחור את עורך הדין הטוב ביותר עבורי עלי להתחשב בפרמטרים הבאים, לפי סדר חשיבותם:

1. מקצועיות

עורך-הדין שאותו אבחר, חייב להכיר את התחום שבו מתבקש הייעוץ המשפטי. אמנם, עורכי דין למדים כעיקרון את כל המקצועות המשפטיים, אולם בפועל אינם עוסקים בכולם, אלא בתחומים מסוימים, ויש כאלה המתמקדים בנישות מאוד מיוחדות. הצעד הראשון אפוא, בבחירת עורך הדין הטוב ביותר עבורי, הוא לברר מהו התחום בו עלי לקבל ייעוץ, והאם עורך הדין בנדון אכן מכיר את התחום.

למשל, פעמים רבות פונים אלי אנשים ושואלים אם אני עוסק ב"דיני עבודה" ובכן, מעבר לידע כללי בתחום, אינני עוסק בו בשוטף. אולם עדיין אינני סוגר את השיחה בשלב זה, אלא מאפשר לפונה לפרט את פנייתו, ואז פעמים רבות מתברר, כי לא מדובר בדיני עבודה, אלא בחוזה עסקי בין סוכן למפיץ, למשל, תחום בו אני מתמחה ואף חלק מעבודת הדוקטורט שלי עסקה בו.

מקצועיות של עורך הדין נמדדת בפן האקדמי ובפן המעשי. בפן האקדמי: האם למד את התחום באקדמיה, או בהשתלמויות. האם פרסם ספרים או מאמרים [בין מאמרים מקצועיים ארוכים ובין מאמרים קצרים ברשת] בתחום. האם הוא משתתף בכנסים או וועדות העוסקות בתחום זה, וכו'. בפן המקצועי: האם הוא עוסק בתחום זה במסגרת טיפולו השוטף, האם יכול להצביע על תיקים בהם טיפל, הצלחות מיוחדות וכדומה. אפשר למצוא חומר על עורך הדין במסגרת האתרים המשפטיים ותיקים בהם ייצג; חוות דעת, ככל שישנן במסגרת הרשת, ועוד. כמובן שניתן לקבל מידע על עורך הדין מתוך האתר המקצועי שלו, או הבלוג האישי שלו, אך מטבע הדברים, יש לקחת כל מידע כזה בערבון מוגבל.

2. שירות – חריצות – נאמנות

עורך הדין הטוב ביותר עבורי, יהיה חרוץ ולא יזניח את הטיפול בתיק שלי. עורך הדין הטוב ביותר עבורי יטפל בתיק שלי במהירות האפשרית, ולא ישים אותו במקום האחרון בתור. עורך הדין יגיש את הבקשות בזמן, יתייצב לדיונים, יעקוב אחר הטיפול בתיק, יתן הערותיו לטיוטות החוזה במועד וכדומה. בכך הוא גם יטפל בתיק בחריצות ולא בהתרשלות, וכמובן גם בנאמנות עבור האינטרס הטוב ביותר שלי.

אחד השיקולים החשובים בבחירת עורך הדין הטוב ביותר עבורי, הוא נחישותו של עורך הדין להצליח. בעגה המקצועית קוראים לזה "רעב", עורך דין המעוניין להצליח, שאפתן, שיתאמץ עבורי, ולא עורך דין "שבע" שאני עוד אחד ברשימה ארוכה של לקוחות עבורו. לקוח קטן מדי שלא שווה לו להשקיע בי, או גדול מדי, שאינו מסוגל לפנות לי את הזמן. אכן, לעתים עורך הדין המקצועי, או הסופר-מקצועי, אינו עורך הדין הטוב ביותר עבורי, באשר אני לקוח קטן שהוא יזניח.

במסגרת זאת חשוב גם לדעת מי יטפל בפועל בתיק שלי. האם עורך הדין הבכיר במשרד, או שמא עורך דין זוטר, שאז במקרה כזה חשוב לדעת מהן ידיעותיו וחריצותו, וכדומה.

מיקום: כחלק מנושא החריצות והשירות המהיר והענייני, חשוב לבחור עורך דין שלא תהיה לו בעיה עם המיקום בו יינתן השירות המשפטי. יתכן, למשל, שלצורך משפט בירושלים, עדיף לקחת עורך דין ירושלמי, שיהיה יותר זמין לדיונים, לבדיקת התיק, להגשת בקשות וכדומה [למרות שכיון עם המיחשוב, הבעיה הזאת פחתה], מאשר עורך הדין שייצג אותך בעבר, אך משרדו בנתניה, למשל. אלא אם כן מדובר בעורך דין שאתה מאוד סומך עליו, ואתה ממילא עובד איתו, ואין לו בעיה לרוץ מנתניה לירושלים.

נאמנות: עורך הדין הטוב ביותר עבורי לא ישקר לי, לא יטייח את המציאות, ולא יעדיף אינטרס של צד ג' על האינטרס שלי. דברים אלה ברורים ופשוטים באמירה אולם לא תמיד בביצוע וזו גם חוכמה שלנו, לנסות ולבדוק האם קיימים ניגודי אינטרסים אפשריים שעלולים לפגוע

בכל מקרה אין לקחת עורך דין שאיננו בוטחים בו. חשוב להבין כי עורך דין מקצועי יתפטר מתפקידו אם ירגיש שהלקוח אינו בוטח בו, מכיוון שהדבר מרפה את ידיו, אפילו אם הלקוח טועה.

3. מחיר

השיקול השלישי במעלה בבחירת עורך הדין הטוב ביותר עבורי, הוא המחיר. המחיר אינו השיקול הראשון וגם לא השני. אולם הוא עדיין חשוב, מכיוון שהתוצאה תלויה בשירות המשפטי שאקבל, אולם השירות המשפטי שאקבל תלוי בתקציב שלי.

כך, למשל, לעתים לצורך הצלחה בתביעה, ניתן לנקוט הליכים נוספים, כגון בקשה לסעד זמני, חקירה על ידי חוקר פרטי, קבלת חוות דעת מקדימה וכו'. לעתים, הליכים אלה הכרחיים ולא ניתן בלעדיהם; ולעתים הם אינם בגדר חובה, אולם יסייעו לטיפול.

עורך הדין הטוב ביותר עבורי, יתאים לי את החליפה, קרי את הייעוץ והשירות המשפטי הטוב ביותר שאוכל לקבל תמורת כספי. בכל הנוגע לתימחור שכר הטירחה נתייחס במאמר נפרד.

4. שירות – אדיבות

עורך הדין הטוב ביותר עבורי ינהג כלפי באדיבות, לא יסנן את השיחות שלי, יחזור אלי במהירות גם אם הוא עסוק. עורך הדין הטוב ביותר עבורי יקדיש זמן על מנת להסביר לי את המצב המשפטי, להתייעץ איתי, לשתף אותי ולאפשר לי להתבטא.

עורך הדין הטוב ביותר עבורי יעודד אותי, מבלי להשלות אותי, יעניק לי תחושת ביטחון שהתיק שלי בידיים טובות, אולם לא יעורר בי תקוות שווא.

5. להיות חכם יותר ממני

לבסוף, עורך הדין הטוב ביותר עבורי יוכל לברר מה באמת טוב עבורי, למה אני באמת זקוק ויפעל לכוון אותי למקום הזה.

שנים לפני שהפכתי למאמן אישי כעיסוק נוסף ומשלים, עברתי תהליך של מעין אימון עם לקוחותיי. מה באמת מפריע ללקוח; מה יגרום לו להיות מרוצה; והאם השירות המבוקש על ידו אכן יספק אותו. לעתים שיחה או שיחות כאלה הביאו את הלקוח למסקנה שעליו לנקוט בדרך אחרת. לעתים הן הובילו אותי להבין עד כמה הלקוח נחוש ושלם עם עצמו. כך או כך, תהליך זה מוודא שהשירות המשפטי הניתן, שאינו זול, לא יוחלט כלאחר יד וללא חשיבה מעמיקה, לא רק בפן המשפטי, אלא גם בפן המטה משפטי.

* * *

אני מאחל לכם שתצליחו למצוא את עורך הדין הטוב ביותר עבורכם, ובסופו של דבר – כמאמר הידוע, שלא נזדקק, לא לרופאים ולא לעורכי-דין J

- - - -

על עו"ד ד"ר שי שגב

ö     עו"ד ד"ר שי שגב, עו"ד פעיל משנת 1995, עוסק בתחום האזרחי-מסחרי, נדל"ן, חוזים מיוחדים, ליווי חברות ועסקים, תביעות מורכבות, אתיקה מקצועית, ייעוץ משפטי כללי.
ö     עו"ד ד"ר שגב הוא גם נוטריון ומעניק שירותים נוטריונים.
ö     עו"ד ד"ר שגב בעל תואר ראשון במשפטים בהצטיינות (1994), תואר שני בהצטיינות (1996) ותואר שלישי בפילוסופיה (משפטים) (2008).
ö     עו"ד ד"ר שגב הרצה ותירגל במשפטים מאז 1996 עד 2010. וכן מרצה ומעביר סדנאות בתחומים אחרים.
ö     עו"ד ד"ר שגב פרסם ספרי משפט בתחומי קניין, חברות, אתיקה לעורכי דין, וספר מאמרים כללי; וכן פרסם מאמרים רבים בהיקפים שונים, בתחומים רבים ומגוונים.
ö     מעבר לתחום המשפטי שי שגב הינו מאמן אישי לחיים ומעביר סדנאות מודעות עצמית, זוגיות, ועוד. גם בתחום זה עו"ד שגב פרסם מאמרים רבים ואף ספרים.
ö     אוהב לרענן, להתרענן, מוזיקה, קריאה, הגיגים, אמנות, יצירה, פעילות חברתית ועוד.


ד"ר שגב ברשת האינטרנט